Dogru kaynak Dogru kaynak Video Dogru kaynak Dogru kaynak

12. sınıf Türk debiyatı dersi 2.dönem ı.yazılı sınavı

dogrukaynak Sınavlar-Yazılılar » 12. Sınıf Yazılı Sınav » 12. sınıf Türk debiyatı dersi 2.dönem ı.yazılı sınavı
Hit : 1552
Tarih : 29 Kasım 2010 18:19
Yükleyen : Paylasimci
Oy Ver (1/1219) :
TÜRK DEBİYATI DERSİ 12.B1 SINIFI 2.DÖNEM I.YAZILI SINAVI
1- Aşağıdaki cümleleri “doğru-yanlış” (D/Y) olarak değerlendiriniz.
( ) İkinci yeni sonrası toplumcu şiir, sosyal ve politik sorunlar karşısında bireyin eleştirel duruşunu ve özgürlük arayışını yansıtır.
( ) İkinci yeni sonrası toplumcu şairler, şiire yükledikleri işlev bakımından Türk şiirinde Namık Kemal, Tevfik Fikret, Mehmet Akif ve Nazım Hikmet çizgisine bağlanırlar.
( ) İkinci yeni sonrası toplumcu şiirde içerikten çok biçime önem verilmiştir.
( ) İkinci Yeni şairleri “ Şiir dili müzik ile söz arasında, sözden çok müziğe yakın.” Anlayışıyla şiir yazmışlardır.
( ) İkinci Yeni şairleri şiirde hayal gücüne ağırlık vermişler, söz dizimini zorlamış, dilin alışılmış kalıplarını yıkmaya çalışmışlardır.
2- 1960 sonrası toplumcu şiirin özelliklerini maddeler halinde yazınız.
3-“1944''de, Söke''li bir polis memurunun altıncı çocuğu olarak Kayseride dünyaya gelir. Öncelikle Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi''nde okuduysa da mezun olacağı okul Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı olacaktır. İlk kitabı Geceleyin Bir Koşu''yu 1966 yılında, büyük yankılar uyandıran ikinci kitabı Evet, İsyan''ı ise 1969 yılında yayımlar. 1970''de yakın arkadaşı Ataol Behramoğlu ile birlikte Halkın Dostları dergisini çıkarır. 1974 yılına gelindiğinde ise , o zamana dek içerisinde bulunduğu ve savunduğu sosyalist düşünce çizgisini geride bırakarak fikri ve ruhi bir değişim yaşayacaktır. Bu tarihten sonra yazı ve sanat hayatına, İslami düşünce çerçevesinde devam eder. Evli ve dört çocuk babası, iki çocuk dedesi, olan şair, Çengelköydeki evinde düşünce ve sanat hayatına devam etmektedir.”

Yukarıdaki paragrafta tanıtılan Cumhuriyet Dönemi yazarımız kimdir-------.. -----

4- Bursa Işıklar Askeri Lisesi ve Askeri Memurlar Okulunu bitiren …………………………………………………………ın ilk kitabı hece ölçüsü ile yazdığı ve toplumsal konuları işleyen Arz-ı Haldir. Dünyanın En Güzel Arabistanı adlı kitabıyla bireyin iç dünyasına yönelerek yalnızlığı ve bunalımı işlemiştir. Yukarıdaki paragrafta boş bırakılan yeri doldurunuz.
5-“Bir adam kendi tiyatrosunda, tamam
Bir köpek sokak değiştirdi, korkak
İçi süt dolu lokanta ve kapandı
Ben ağzıma geleni söyledim, öyle
Gene bir ağaç öttü. bu kaçıncı.”
Yukarıda Edip Canseverin Şey Şey Şey ve Şeylerden adlı şiirinden bir birim verilmiştir. Bu birimdeki İkinci Yeni şiirine özgü özellikleri belirleyerek maddeler halinde yazınız.
6- “1933de Diyarbakır/Erganide doğdu. İlkokulu Erganide, ortaokulu Diyarbakır ve Maraşta, liseyi Gaziantepte okudu. Lise sonda Necip Fazıl Kısakürekle tanıştı. 1967 yılında İslamın Dirilişi ve Yazılar adlı kitaplarından dolayı yargılandı. Büyük Doğu, Hisar, Akpınar, Dernek, Düşünen Adam, A dergilerinde deneme ve şiirler, Yeni İstanbul, Sabah ve Milli Gazetede fıkra yazıları yayımlayan edebiyatçımız, mart-nisan 1960ta iki, mart 1966 - mart 1967de on iki, ekim 1969 - ocak 1971de on altı sayı olmak üzere Diriliş dergisini yayımladı. 1974ten itibaren düzenli olarak 18 sayı yayınlanan, 1976dan itibaren gazete biçiminde çıkan Diriliş dergisi yerli düşünce ve edebiyatın en önemli dergilerinden biri oldu. Gazete biçiminde çıkarken 1877de yayımı aksamaya başlayan Diriliş, 1978de kapandı. “Şiir Kitaplarından bazıları-Körfez (1959), Şahdamar (1962), Hızır''la Kırk Saat (1967), Monna Rosa (1998)
Yukarıdaki paragrafta tanıtılan Cumhuriyet Dönemi yazarımız kimdir-------.. -----
7- Attila İlhanın 1952-1956 yıllarında çıkardığı …………………………….adlı derginin etrafında toplanan edebi gruba …………………………………………… denir. Yukarıdaki paragrafta boş bırakılan yerleri doldurunuz.
8- Garip Akımı temsilcileri kimlerdirYazınız.
9- “ Tokatta doğmuştur. İlkokulu Niksarda, liseyi Sivasta bitirmiştir. Halk şiirinden ve türkülerden yaralanmıştır. Konu olarak yurt ve insan sevgisini işlemiştir. Sivas Yollarında, Tokata Doğru gibi şiirlerinde çocukluğunun ve gençlik yıllarının geçtiği yörelerden izlenimlerini yansıtmıştır.”
Parçada sözü edilen şairimizin ismini yazınız. ……………………………………………………………………………… ………………………………..

10- Garip Akımı temsilcileri batıdaki hangi edebi akımdan etkilenmiştir-----. ------..

CEVAP ANAHTARI
1- Aşağıdaki cümleleri “doğru-yanlış” (D/Y) olarak değerlendiriniz.
( D ) İkinci yeni sonrası toplumcu şiir, sosyal ve politik sorunlar karşısında bireyin eleştirel duruşunu ve özgürlük arayışını yansıtır. (2 puan)
( D ) İkinci yeni sonrası toplumcu şairler, şiire yükledikleri işlev bakımından Türk şiirinde Namık Kemal, Tevfik Fikret, Mehmet Akif ve Nazım Hikmet çizgisine bağlanırlar. (2 puan)
( Y ) İkinci yeni sonrası toplumcu şiirde içerikten çok biçime önem verilmiştir. (2 puan)
( Y ) İkinci Yeni şairleri “ Şiir dili müzik ile söz arasında, sözden çok müziğe yakın.” Anlayışıyla şiir yazmışlardır. (2 puan)
( D ) İkinci Yeni şairleri şiirde hayal gücüne ağırlık vermişler, söz dizimini zorlamış, dilin alışılmış kalıplarını yıkmaya çalışmışlardır. (2 puan)
2- 1960 sonrası toplumcu şiirin özelliklerini maddeler halinde yazınız.
* Şairler kendilerini toplumun sözcüsü olarak görmeye başlamışlardır. (2 puan)
* Şiirde içeriğe önem verilir. (2 puan)
*Tema bakımında ikinci yeni şiirinin işlediği bunalım, yalnızlık ve sıkıntı temalarının yerini ümit, geleceğe inanç ve direnme isteği gibi temalar almıştır. (1 puan)
* Şiir dili ve söyleyişinde aşırılıktan kaçınılır. (1 puan)
* Uzak çağrışımlara yer verilmez. (1 puan)
* Açık bir anlatıma yönelme vardır. (1 puan)
*Geleneksel söyleyişten yararlanma gayreti vardır. (2 puan)
3- İsmet ÖZEL (10 puan)
4- Turgut Uyar (10 puan)
5- *Şiirin anlamı kapalıdır. (2 puan)
*İmgeye ağırlık verilmiştir. (2 puan)
*Soyutlamalar yapılmıştır. (2 puan)
*Çağrışımsal bir dil kullanılmıştır. (2 puan)
*İnsan her zaman ve zeminde değerlidir. (1 puan)
*Konuşma dilinden uzaklaşılmıştır. (1 puan)
6- Sezai Karakoç (10 puan)
7- Attila İlhanın 1952-1956 yıllarında çıkardığı MAVİ adlı derginin etrafında toplanan edebi gruba MAVİCİLER denir. (5 puan) (5 puan)
8- Orhan Veli Kanık, Melih Cevdet Anday, Oktay Rıfat Horozcunun oluşturduğu bir topluluktur
(3 puan) (3 puan) (4 puan)
9- Cahit Külebi (10 puan)
10- Garip Akımı temsilcileri batıdaki hangi edebi akımdan etkilenmiştir Sürrealizm (10 puan)



 »fizik dersi, »2010 2011 7 SINIF MÜZİK YILLIK PLANI, »10 sınıf coğrafya topografya ve kayaçlar videolu ders anlatımı, »tarıh dersı 10 sınıf taşra ve eyalet yönetımı anlat, »dil ve anlatım11 sınıf ders kitabı cevapları, »lise sınıf arkadaşlarının mektuplaşmasına örnek, »özgün yayınevi matematik planı 3 sınıf, »11 sınıf inkılap tarihi etüt odası, »anadolunun türk yurdu olma sından etkili olan olaylar kısa bilgiler, »11 sınıf ingilizce workbook cevapları,

Yorumlar

Adınız :

E-Mail Adresiniz :

Yorumunuz :

Yorum yapılmamış.