Dogru kaynak Dogru kaynak Video Dogru kaynak Dogru kaynak

1 Aralık Dünya AIDS Günü - yazı

dogrukaynak Belirli Gün-Haftalar » Belirli Gün ve Haftalar (Hepsi) » 1 Aralık Dünya AIDS Günü - yazı
Hit : 1720
Tarih : 06 Aralık 2010 16:24
Yükleyen : Dogrukaynak
Oy Ver (1/1457) :
1 Aralık Dünya AIDS Günü

Tespit edildiği 1981 yılından bu yana 40 milyon kişinin yakalandı. 29.6 milyon kişinin ölümüne neden oldu. AIDS, özellikle kadınları ve gençleri tehdit ediyor.

BM: AIDS terör kadar tehlikeli
BM, çağın vebası sayılan AİDS'in, dünya güvenliği açısından terörizm kadar tehlikeli olduğunu bildirdi. BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın isteği üzerine hazırlanan raporda, genel olarak enfeksiyon hastalıklarının insanlık için yarattığı tehlikeye dikkat çekildi, bu hastalıklardan yakın zamanda milyonlarca insanın ölebileceğine dikkat edildi.

Raporda, küreselleşmenin yayıldığı, dünyanın küçülerek adeta köy haline geldiği günümüzde, sanayileşmiş ülkelerin, gelişmemiş ülkelerden gelebilecek salgın riskinden korunmuş olmadıkları kaydedildi.

AİDS'in en fazla güney Afrika ve Asya ülkelerinde yayıldığı hatırlatılan raporda, en zengin ülkelerin sağlık güvenliğinin, en yoksulların salgın hastalıkları önleme becerisine bağlı olduğu vurgulandı.

İspanyol gribinden 1919'da yüz milyon kişinin öldüğü anımsatılan BM raporunda, benzer bir virüsün de ''kısa sürede on milyonlarca kişinin ölümüne yol açabileceği'' uyarısında bulunuldu. Raporda, AİDS'in uzun vadeli etkilerini bertaraf etmeye yönelik bir strateji belirlenmemiş olmasının kaygı verici olduğu da kaydedildi ve Güvenlik Konseyi'nin, ''barış ve uluslararası güvenlik açısından savaşlar, nükleer yayılma ve terörizm kadar tehlikeli olan'' AİDS konusunda özel oturum yapması önerildi.

AİDS'le mücadeleye ayrılan uluslararası fonların artmasına rağmen hastalığın yayılmaya devam ettiğini belirten BM uzmanları, hastalığın önlenebilmesi için yılda 10 milyar dolar harcamak gerektiğine işaret
ettiler.


 »15 16 aralık istanbulda seminerler, »okul öncesi eğitim seminerleri aralık 2010 istanbul, »2010 kasım aralık okul öncesi öğretmen ataması, »ARALIK SEMİNER OKUL ÖNCESİ, »öğretmenler günü ile ilgili şiirler, »burak turna üçüncü dünya savaşı özeti, »2010 aralık ayında sözleşmeli öğretmenlerin özür grubu atamaları yapılacakmı, »cuma günü okullar kapalı 12 11 2010, »afet eğitimi hazırlık günü kutlama programı, »2010 ARALIK OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMEN ATAMALARI HAKKAINDA SON HABERLER,

Yorumlar

Adınız :

E-Mail Adresiniz :

Yorumunuz :

Yorum yapılmamış.