Dogru kaynak Dogru kaynak Video Dogru kaynak Dogru kaynak

2010 Öğrenci Seçme Sınavı Sistemi

dogrukaynak Ödev-Ders » LYS » 2010 Öğrenci Seçme Sınavı Sistemi
Hit : 1256
Tarih : 30 Kasım 2010 18:19
Yükleyen : Paylasimci
Oy Ver (1/1270) :
2010´daki yeni sistemle iki ayrı sınav, ikinci sınavda da 4 ayrı test ve 1 yabancı dil sınavı olacak. Testler iki haftaya yayılacak, fakülteler ´testine göre öğrenci alacak. Akşamdan Kıvanç Elin haberine göre, 2010 yılında ÖSS´de yapılacak köklü değişiklikler konusunda önerilen sistemin ayrıntıları netleşmeye başladı. Yeni sistemde öğrencilerin kaderini 195 dakikalık tek sınav belirlemeyecek. Öğrenciler temel sınavın yanında 2 haftaya yayılan 4 farklı dersin testleriyle karşılaşacak, çözdükleri testlere göre bölümlere yerleşecek. Önceki gün YÖK Genel Kurulunda ele alınan sistemde öğrenciler, nisan ve haziran aylarında olmak üzere iki aşamalı sınava girecek. Nisan ayında temel bilgilerin yer aldığı sınavda belirlenecek barajı geçenler haziran ayındaki sınavlara girecek.

YÖKÜN ÖNÜNDEKİ YENİ SİSTEM ŞÖYLE:
Nisandaki sınavda öğrencilere basit düzeyde Matematik, Türkçe, Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Psikoloji soruları yöneltilecek.

Haziranda 2 haftaya yayılan 4 farklı ders testi öğrencilere uygulanacak. Bu testler; ´Matematik, ´Edebiyat, ´Fen ve ´Sosyal testlerinden oluşacak.

Matematik okumak isteyenlerin sadece bu teste girmesi yetecek. Fakülteler hangi testlere göre öğrenci alacağını açıklayacak.

Moleküler Biyoloji ve Genetik okumak isteyen bir öğrenci ´Matematik ve ´Fen testini çözecek. Fen testi içinde yer alan ´Biyoloji sorularının standart sapmaları da farklı hesaplanacağından ´Biyoloji sorularının önemi artacak.

Yabancı Dil bölümlerinde okumak isteyenler 2 haftalık sınavın haricinde 3′üncü hafta ayrı bir Yabancı Dil Sınavına girecek.Meslek lisesi öğrencileri de genel lise öğrencileri ile aynı şartlarda sınava girecek. 2 yıllık Meslek Yüksek Okullarına sınavsız geçiş hakkı kaldırılacağından meslek liseliler ´Temel düzeydeki sınavın ardından puanlarına göre 2 yıllık fakültelere de yönelebilecek.

4 yıllığa gitmek isteyen meslek lisesi öğrencilerinin önü de kapanmayacak. Meslek liseliler, 4 teste girerek mezun oldukları alan dışında istedikleri bölümlere yerleşebilecek.

Örneğin, bir teknik lise makine, motor gibi bölüm öğrencisi, 2 yıllık okumak isterse sadece ´Temel düzey sınavına girip üniversiteye yerleşebilecek. 4 yıllık bölüme gitmek isterse 2′nci aşama sınava girecek. Hangi bölümü okumak istiyorsa o bölümle ilgili belirlenen testi çözecek. İsterse 4 testi de çözüp bölüm hakkını artıracak. İmam hatip lisesi öğrencileri de istedikleri bölüme istedikleri testi alarak gitme hakkına sahip olacak. 28 Şubat öncesi dönemde imam hatip öğrencilerinin de arasında olduğu meslek lisesi öğrencileri istedikleri alanlarda tercih yapabiliyordu.


 »msn 2010, »msn 2010 indir, »live msn 2010 indir, »msn 2010 gezginler, »msn 2010 indir gezginler, »messenger 2010 indir gezginler, »sbs puan hesaplama 2010, »kpss 2010 puan hesaplama, »kpss puan hesaplama 2010, »2010 kpss puan hesaplama,

Yorumlar

Adınız :

E-Mail Adresiniz :

Yorumunuz :

Yorum yapılmamış.