Dogru kaynak Dogru kaynak Video Dogru kaynak Dogru kaynak

Bilişim teknolojisi-Bilgisayar İle İlgili Her Şey (Konu Anlatımı)

dogrukaynak Ödev-Ders » Bilişim Teknolojileri » Bilişim teknolojisi-Bilgisayar İle İlgili Her Şey (Konu Anlatımı)
Hit : 18629
Tarih : 20 Ekim 2010 18:19
Yükleyen : Paylasimci
Oy Ver (1/2121) :
Sabitdisk Sürücü (Harddisk Drive) C:
Sabit disk sürücü, bilgisayarın bilgi depolamak için kullandığı en temel birimdir. Sabit disk kapalı bir kutu içinde bilgisayarın içinde bulunmaktadır. Sabit disk, merkezlerinden geçen bir mil üzerine üst üste yerleştirilmiş plaklara benzer. Bu plaklar mil ile beraber belirli bir hızda dönerler ve bu sırada okunurlar veya üzerlerine yeni bilgiler yazılır. Erişim hızı ve kapasitesi yüksektir.
Sabit disklerin kapasitesi ne kadar büyük olursa o kadar çok bilgi saklanabilir. Sabit diskler zamanla dolar. Bazı dosyaları silmek gerekir. Silinecek dosyaları rastgele seçmemek; bilinçli olarak yapmak gerekir. Bazı dosyalar yedeklendikten sonra silinebilir. Bazı dosyalar sıkıştırma programları ile sıkıştırılarak daha az yer kaplamaları sağlanır.
Sabit diskler C-harfiyle temsil edilirler. Diğer sürücüler varsa bu harfleri izler. Örneğin, ikinci bir harddisk ya da harddiskin ikinci bölümü varsa D-'dir.
İlk üretildiğinde 10 Megabyte olan harddisk kapasitesi bugün kullanılan programların giderek daha çok kapasite ihtiyacı doğurmasından dolayı oldukça artmıştır. 40 Gbtan 200 Gba(yaklaşık 200.000Mbyte yapar) kadar kapasitesi olan harddiskler PC lerde kullanılabilmektedir.
Sabitdiskin kapasitesini şöyle düşünebiliriz. Bir MP3 şarkısı yaklaşık 3 Mbytelık yer kaplar. 200Gb diskimiz varsa yaklaşık 200.000 Mb dır. Bu da şu anlama geliyor bu diske yaklaşık 70.000 tane MP3 şarkısını sığdırabiliriz.
Veya Bir VCD film 2 CD den oluşuyor(2 CD=2x700 Mb=1400Mb yapar). Demek ki sabitdiske 150 adet VCD film veya 300 adet CD lık bilgiyi kaydedebiliriz.

Disket sürücü ve Disketler

Bilgi saklama kapasiteleri düşük olan disketler genellikle küçük boyuttaki dosyaları taşımak veya yedek olarak saklamak için kullanılır. Günümüzde en yaygın kullanılan disket türü 3,5 inch boyutunda 1,44 Megabyte kapasitesinde olan disketlerdir. Kapasitesi az olduğundan ve çabuk bozulduğundan kullanışlı değildir.
Disket türleri :
Boyutu Kapasitesi
5,25 inch 360 Kb (Double sided – Double density = Çift yüzlü çift yoğunluklu)
1,2 Mb (Double sided – High density = Çift yüzlü yüksek yoğunluklu)
3,5 inch 720 Kb (Double sided – Double density = Çift yüzlü çift yoğunluklu)
1,44 Mb (Double sided – High density = Çift yüzlü yüksek yoğunluklu)
2,88 Mb (Double sided – Extended density = Çift yüzlü geliştirilmiş yoğunluklu)

Ekran (Monitör):

Ekran kartından gelen sinyalleri görüntüye dönüştürerek gösteren televizyona benzeyen cihazdır. İnç (2.5 cm) başına düşen nokta sayısı ekranın çözünürlüğünü verir. Normal bir bilgisayar ekranının görüntü çözünürlüğü bir televizyonunkinin yaklaşık 10 katıdır. Buda yaklaşık 10 kat daha net görüntü demektir. Kullanıcı amacına göre monitör seçer. Mimarlar ve çizim yapan grafiker, reklamcı gibi meslek grupları yüksek çözünürlüklü ve büyük ekranları tercih ederler. Monitörler kasadaki ekran kartında yer alan monitör (VGA) girişine takılır
Piyasada şu an 15”, 17”, 19”, 21” vb. monitörler bulunmaktadır. Inch(“) ölçü birimidir. Bir inch=2,54 cmdir. Örneğin 17” lik bir monitör 17x2,54=42 cm lik TV ye denk gelmektedir.

CDROM – CDWRITER ve DVDROM- DVDWRITER Sürücüleri

Eskiden kullandığımız programlar daha az yer kapladıkları için disketler üzerinde tutulurdu. Günümüzde kullanılan bir çok program disketlere sığmayacak kadar çok yer kapladıkları için artık CD-ROMlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Hatta CD-ROM sürücüsü bir bilgisayarın vazgeçilmez bir aygıtı haline gelmiştir.
CD-ROMlar ile ilgili iki tür sürücü vardır. CD-ROM sürücüleri sadece kayıtlı CDleri okuma yeteneğine sahiptir. Boş CDleri yazmak(bilgi kaydetmek) için kullanılan aygıtlar ise CD-Writer olarak adlandırılır. CD-Writer aygıtları hem okuma hem yazma(kaydetme) yeteneğine sahiptir.
CD-ROMlar 700 Megabyte civarında bilgi saklama kapasitesine sahiptir. Üzerinde program yüklü olarak aldığımız CDlar sadece 1 kez yazılabilir özelliktedir. Bu CDlere 1 kez kayıt yapıp kapattıktan sonra tekrar üzerine bir şey yazılamaz veya silinemez. Bunun dışında yeniden yazılabilir CDler de vardır. Bu CDlere CD-Writer aygıtları ile normal bir harddiski kullanır gibi çok defa yazma ve silme yapılabilir.
Not -2 Türlü CD vardır
o 1 kere yazılabilir CDlerde CD-R ifadesi,
o Yeniden yazılabilir ve silinebilir CDlerde CD-RW (RWReWritable) ifadesi vardır.
DVD-ROM ise son yıllarda, CD-ROMların yerini almaya başladı. DVDler, CDlere göre kapasiteleri çok daha fazla olan, genellikle film, müzik türü verilerin yüklendiği multimedya amaçlı olarak kullanılan aygıtlardır. DVDleri okumak için kullanılan DVD-ROM sürücüleri CD-ROM ları da okuyabilmektedir. DVDWriter ise DVD leri yazmak için kullanılır.
Not -2 türlü DVD vardır
o 1 kere yazılabilir DVDlerde DVD-R ifadesi,
o Yeniden yazılabilir ve silinebilir DVDlerde DVD-RW (RWReWritable) ifadesi vardır.
Şu anda DVDWriter fiyatları yaklaşık olarak 60$ ve civarındadır. Boş DVD ler ise 1 YTL civarındadır. DVDROM fiyatı ise yaklaşık 30$ dır.
CDWriter fiyatı ise 30$civarındadır. Boş CD 300 kuruşdur. CDROMın fiyatı ise 15$dır. CDWriter veya DVD Writerin aynı zamanda CDROM ve DVDROM özelliği olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca DVDROM DVD lerin yanısıra CD leride okuyabilmektedir. Ancak CDROM lar DVD leri okuyamaz.

Klavye
Bilgisayara veri girişi yapılan standart giriş aygıtıdır. Klavyeler üzerlerindeki harf tuşlarının dizilimine göre adlandırılır. Ülkemizde kullanılan iki tür klavye vardır. Bunlardan biri Q Türkçe Klavyedir. Harf dizilimi İngiliz alfabesine göre yapılmıştır. Ancak üzerinde Türkçedeki noktalı harfler de bulunur. Diğer klavye türü ise Türkçe bir daktilonun harfleri ile aynı şekilde dizilmiştir. Buna da F Klavye denir.
16- Yazıcılar
Bilgisayar ortamında üretilen yazı veya resimlerin kağıda dökülmesi için kullanılır. Yazıcılarla ilgili baskı kalitesi, baskı hızı gibi özellikler de önemlidir.
Günümüzde kullanılan yazıcıları 3 grupta toplayabiliriz :
Nokta Vuruşlu Yazıcılar
(Dot Matrix Printer) • Nokta vuruşlu yazıcılar şerit kullanır. Şeritler çok pahalı olmadıkları için ekonomik bir yazıcı türüdür.
• Nokta vuruşlu yazıcılarda düz kağıt yerine, kenarları delikli sürekli form da denilen kağıtların kullanılması mümkündür.
• Siyah beyaz baskısı vardır
Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar
(Inkjet Printer) • Bu yazıcılarda kartuş kullanılır. Siyah-beyaz ve renkli kartuşlar mevcuttur
• Yazıcının yazma kafası deliklerden oluşur. Mürekkep kartuşundaki mürekkep kabarcıkları ısıtılarak bu deliklerden kağıt üzerine püskürtülür.
• Baskı kalitesi nokta vuruşlu yazıcıya göre daha iyidir.
• Mürekkep kartuşları pahalı olduğu için çok baskı yapılan kurumlar için ekonomik değildir.
• Hem renkli, hemde siyah beyaz baskı yapabilir.
Lazer(Laser) Yazıcılar • Laser yazıcının çalışma prensibi fotokopi makinesine benzer. Baskı malzemesi olarak toner kullanır.
• Diğerlerine göre daha sessiz ve hızlı çalışır. Baskı kalitesi çok yüksektir. Ancak fiyatı daha pahalıdır.
• Dezavantaj olarak, sürekli forma baskı yapamaması, kalın fotokopi kağıdı kullanması gösterilebilir.
• Hem renkli, hemde siyah beyaz baskı yapabilir.

Çevre Birimleri
Bilgisayar kasasında veya dışında bilgisayar bağlanabilen çok sayıda birim vardır. Dışardan bilgisayara bilgi gönderen birimlere giriş birimleri denir. Bir kısım birimler bilgisayardan bilgi alır bunlarda Çıkış Birimleridir. Bir kısım birimler ise bilgiyi dış birimlerden(Disket ve CD gibi) alır saklar ve gerektiğinde bunları tekrar dış birimlere gönderir. Bunlarda Giriş-Çıkış birimlerimizdir. Bilgisayar tarafından üretilen rapor, doküman, müzik, grafik, video, resimlerdir. İşlenmiş sonuçların yazılı olarak ekrandan veya diğer çıkış birimlerinden çıkarılmasıdır.

Çevre Birimleri
GİRİŞ BİRİMLERİ ÇIKIŞ BİRİMLERİ GİRİŞ ÇIKIŞ BİRİMLERİ

• Klavye
• Mouse(Fare)
• Tarayıcı
• Optik Okuyucu
• Joystick
• Mikrofon
• Manyetik Kart okuyucu
• CDROM Sürücü
• Bar Kod okuyucu • Ekran(Monitor)
• Yazıcı(printer)
• Çizici(plotter)
• hoparlör • Disk Sürücüler
• Disket Sürücüler
• Optik diskler
• Manyetik bant sürücüler

KAPASİTE BİRİMLERİ (MEASUREMENTS OF CAPACITY)
Bilgisayarın en küçük birimi 0(sıfır) ve 1(bir), yani bit tir (Binary digiT). 8 bit in birleşmesinden oluşan birime de byte denir. Bellek birimi olarak BYTE kullanılır.
8 bit = 1 byte
1 byte, 0-255 arasındaki işaretsiz tamsayıları ifade edebilir. Byte, harf, sayı, grafik veya diğer karakterleri saklayabilen temel bilgi alanıdır.
Byte; sabitdisk( C-), disket (A , CDROM, DVDROM gibi bilgi saklama ortamlarının miktar olarak ölçülmesini sağlar. Ayrıca bilgisayarda çalıştığımız her dosyanın ve klasörün byte cinsinden bir değeri vardır.
Aşağıya kısaca birimlerin listesi verilmiştir:
Byte,
Kilobyte (KB),
Megabyte (MB),
Gigabyte (GB),
Terabyte (TB).Bu birimler arasındaki bağıntılar ise aşağıda açıklanmıştır.

1 Byte = 8 Bit,
1 Kilobyte (KB) = 1024 Byte,
1 Megabyte (MB) = 1024 Kilobyte (KB),
1 Gigabyte (GB) = 1024 Megabyte (MB),
1 Terabyte (TB) = 1024 Gigabyte (GB).

Bir byte saklanan en küçük sayı (00000000)2 , en büyük sayı ise (11111111)2 dir. Bunların on tabanına(decimal) göre karşılıkları 0 ve 255 dir. Bilgisayarda harfler ,rakamlar, özel işaretler(@, /, % vb.) karakteri oluşturur. Yani her biri 1 karakteri ifade eder. Ayrıca bunlar bilgisayarda bir sayısal karşılık ile ifade edilirler. Günümüzde bunlara ASCII kodlama sistemi denir. Diğer bir deyişle bilgisayar içinde karakterleri bir bayt olarak temsil etmek için standart olarak kullanılan sisteme ASCII (American Standard Code for Information Interchange) kodlama sistemi denir.
Örneğin A harfinin ASCII kod karşılığı=65, @ işaretinin=64, 9 rakamının ise=57 dir.
Örneğin F karakterini temsil etmek için 11010100 gibi bir baytı ya da sekiz biti kullanmak standart hale gelmiştir.
Örnek ASCII değerleri:
1 = 0011000048
2 = 0011000149
A =0100000165
B =0100001066
NOT-Bilgisayarınızda çalışırken herhangi bir şekilde yazdığımız harf tuşu işlemiyorsa ALT+ASCII (ASCII karakter 0 ile 255 arası rakamdır) yazılırsa o ekrana ait karakter ekrana gelir.Örnek ALT tuşu+115=M harfidir.
Örneğin @ karakterini çıkarmak için ALT+64 ´e basarsak ekrana @ çıkar.
. »grafikle ilgili sorular, »tablo ve grafiklerle ilgili sorular, »10 sınıf coğrafya topografya ve kayaçlar videolu ders anlatımı, »kütle birimi çevirme konu anlatımı, »10 sınıf almanca konu anlatımı, »masal ile ilgili test soruları, »look look like konu anlatımı, »sosyal duygusal alanla ilgili oyunlar, »atatürkün eğitimle ilgili sözlerinden bazı örnekler, »coğrafya konu anlatımı slayt,

Yorumlar

Adınız :

E-Mail Adresiniz :

Yorumunuz :

Tşk

Yazan: umut | Tarih: 2016-01-04 20:21:08


abi harika allah razı olsun

Yazan: yağız arda | Tarih: 2016-01-03 21:01:17


hiç beğenmedim çok amatttörr

Yazan: saliha | Tarih: 2015-05-19 17:09:40


çok iyii

Yazan: furkanım | Tarih: 2015-04-09 19:57:47


Çok güzel bir konu anlatımı bunun sayesinde sınavıma çalışabildim tavsiye ederim

Yazan: senem | Tarih: 2015-04-07 17:43:25


çok iyi ama ben konu anlatımı istemiştim

Yazan: adımı vermicem | Tarih: 2015-01-08 17:35:32


abiiiii çak iyi yaaaaaaaa

Yazan: vazgeç | Tarih: 2015-01-04 16:10:18


güzelmiş

Yazan: fadıley | Tarih: 2015-01-02 11:23:20


çoooooooooooook uzuuuuuuuuuun

Yazan: emre | Tarih: 2014-12-03 18:25:21


Güzel gerçekden bilmediğimi öğrendim süper abi yaaaaaaaaaaaaa :D :D :D :D<3

Yazan: Boşver | Tarih: 2014-12-01 20:59:19


çok güzel allah razı olsun

Yazan: nuray | Tarih: 2014-05-07 20:17:04


ii miş ama indirmek gerekio

Yazan: şevo | Tarih: 2014-04-15 18:55:31


Ben açıkçasi merveyle varkenak çok istiyorum

Yazan: atakan merveyle baris | Tarih: 2014-04-11 09:24:17


işime yaradı saolun

Yazan: ceyda | Tarih: 2014-04-03 19:13:28


iyimişde okumasadık ceske

Yazan: by cesur | Tarih: 2014-03-27 21:16:25