Dogru kaynak Dogru kaynak Video Dogru kaynak Dogru kaynak

Bilişim teknolojisi-Bill Gates

dogrukaynak Ödev-Ders » Bilişim Teknolojileri » Bilişim teknolojisi-Bill Gates
Hit : 1149
Tarih : 20 Ekim 2010 18:19
Yükleyen : Paylasimci
Oy Ver (1/1027) :
Microsoft, dünyanın 1 numaralı kişisel bilgisayarlar için yazılım hazırlayan bir şirkettir. William (Bill) H. Gates III, Microsoftun kurucu ortağı, aynı zamanda genel müdür ve yönetim kurulu başkanıdır.

Bill Gates 28Ekim 1955 doğumludur. İki kız kardeşi ile birlikte Seattle şehrinde büyüdüler. Babaları, William H. Gates II, Seattleda bir avukattır. Mary Gates, rahmetli anneleri, Washington Üniversitesi bölgesinde okul öğretmeni ve United Way Internationalın başkanıydı.

Gates Özel Lakeside Okuluna gitmeden önce, kuzey Seattleda devlet ilkokuluna gitti. Lakeside Okulunda kişisel bilgisayar program yazma işine başladı, daha 13 yaşındaydı.

1973 senesinde Harvard Üniversitesine girdi. Burada aynı koridorda yaşadığı Steve Balimer, Microsoftun başkanı, ile tanıştı. BASIC, programlama dilinin değişik bir versiyonunu yarattı, MITS altair. BASIC ilk olarak John Kemeny ve Thomas Kurtz tarafından Dartmount Üniversitesinde 1960 ortalarında yazılmıştı. 1975 senesinde çocukluk arkadaşı Paul Allenla birlikte Microsoftu kurdu ve Harvard 3. sınıftan ayrılarak tüm enerjisini bu şirkete adadı. İnançları, kişisel bilgisayarların her ev ve ofis için çok değerli olacağı, bunun içinde yazılım programı yapmaya ağırlık verdiler.

Gatesin bu inanç ve ileri görüşü Microsoftun başarısının anahtarıdır. Gates aktive olarak idari işlerde, ve stratejik kararlarda yer alır. Aynı zamanda yeni ürün geliştirmede teknik konularda önemli rol alır. Zamanın çoğunu müşteri toplantıları ve dünya etrafındaki Microsoft çalışanlarıyla e-mail haberleşmesi alır.

Gatesin liderliğinde, Microsoftun amacı-yazılım teknolojisini ilerletmek, insanlara daha ucuz, daha kolay, daha zevkli bilgisayar kullanımı sunmaktır. Şirket herzaman uzun vadeli misyonu savunur. Bunun da ispatı, 2,6 milyar dolarlık araştırma ve geliştirme bütçesidir.

1995de kendi vizyonunu, “Önümüzdeki Yol” isimli kitabında anlattı. Bilgi teknolojisinin toplumu nereye götüreceğini yazdı. Nathan Myhrvold, Microsoft Teknik Direktör ve Peter Rinearsonında katkıları bulunan kitap 7 hafta boyunca New Yorkun “En çok satanlar” listesinde 1 numara, 18 hafta boyunca da listede yer aldı. Dünya çapında 20 ülkede basıldı ve sadece Çinde 4000,000 adet satıldı.

1996da Microsoftu stratejik avantajları hızla gelişen İnternet arenasına soktu. Bu konuyla ilgili ikinci kitabı “En çok satanlar” listesinde yer aldı. Bu kitabın gelirlerini sınıflarında bilgisayar kullanan öğretmenler vakfına adadı.

Bilgisayar aşkı dışında, Gates bioteknoloji ilede çok ilgilenir. ICOSnin yönetim kurulunda koltuğu, Chiroscience Groupda (İngiltere) hisseleri vardır. Kurucusu olduğu Corbis Şirketi, dünyanın en büyük görsel bilgi ağını yaratmaktadır. Dünyanın dört bir tarafındaki fotoğraf ve resim arşivini yaratmaktadırlar. Gates aynı zamanda cep telefonu öncülerinden Craig McCawun şirketi Teledesicede yatırım yapmıştır. Bu şirketin amacı yüzlerce uydu kullanarak dünya üzerinde tüm noktalardan iletişim sağlayabilmektir.

Microsoft şirketi borsada işlem görmeye başlayalı 12 sene oldu. Bu süre zarfında Gates 800 milyon dolarlık bağışlarda bulunmuştur. Bunun 200 milyon doları Gates Kütüphane Vakfına verilmiştir. Amaç, Kuzey Amerikadaki kütüphanelerin yeni teknolojiyi yakalamaları ve bilgi çağına yönelik yatırım yapmalarıdır. 1994de William H. Gates Vakfı kuruldu. Bu vakfın ilgi alanı-eğitim, dünya sağlığı ve nüfusu, halk ve sanat toplulukları ve Puget Sound.

Bill ve Melinda Frech Gates 1 Ocak 1994de evlendiler. 1996da Jennifer Katharina Gates doğdu


 »ilköğretim bilişim teknolojileri yıllık plan 2010 2011, »3g teknolojisi, »Bilisim teknolojisi,

Yorumlar

Adınız :

E-Mail Adresiniz :

Yorumunuz :

Yorum yapılmamış.