Dogru kaynak Dogru kaynak Video Dogru kaynak Dogru kaynak

Biyoloji 11 sinif Sindirim sistemiyle ilgili soru

dogrukaynak Ödev-Ders » Biyoloji » Biyoloji 11 sinif Sindirim sistemiyle ilgili soru
Hit : 1608
Tarih : 08 Ekim 2010 18:19
Yükleyen : Paylasimci
Oy Ver (1/1246) :
HCl midede büyük moleküllerin parçalanması için gereklidir. Protein moleküllerinin peptit bağlarını parçalayan enzim pepsindir. Pepsin hücreler tarafından pepsinojen olarak adlandırılan etkisiz şekilde salgılanır ve sonra HCl pepsinojeni etken pepsine dönüştürür.
Midenin salgı hücreleri tarafından pepsinojen salgılanması gastrinin etkisiyle kontrol edilir. Gastrin HCl salgılanmasını kontrol eden hormondur. Daha sonra pepsinojenin pepsine dönüşü pepsinin çok az miktardaki molekülleri ile hızlandırılır. Böylece midede besinin varlığı ile gastrinin salgılanması, HClin meydana getirilişi ve pepsinojenin pepsine dönüştürülmesi birbiri ile ilgili olaylardır. Mideye besin girişi, sindirim basamaklarından birinin başlamasına sebep olur.

Yani özetleyecek olursam önce besin mideye giriyor. Daha sonra gastrin hormonu HCl yi uyarıp o da sinojen enzimlerden olan pepsinojeni aktif hale getiriyor.. Yoksa midemizi koruyan mukus tabakasını asit deler mide kanamaları, ülser vs. meydana gelirdi..
 »soru bak, »kpss soru testleri, »soru bankasi, »grafikle ilgili sorular, »tablo ve grafiklerle ilgili sorular, »grafiklerle ilgili sorular, »atatürkün eğitimle ilgili kısa sözleri, »209 kpss soru çözümleri ile, »9 önerme ile ilgili soruLAR, »sevgi ile ilgili atasözleri ve özdeyişler,

Yorumlar

Adınız :

E-Mail Adresiniz :

Yorumunuz :

Yorum yapılmamış.