Dogru kaynak Dogru kaynak Video Dogru kaynak Dogru kaynak

Felsefe Ders Notları-Felsefeye Giriş Ders Notları

dogrukaynak Ödev-Ders » Felsefe » Felsefe Ders Notları-Felsefeye Giriş Ders Notları
Hit : 2206
Tarih : 18 Ekim 2010 18:19
Yükleyen : Paylasimci
Oy Ver (1/1844) :
Günd.elik Bilgi ve Sağduyu Bilgisi

Bunların en yaygın olanı ve hepimizin az çok bilgisine sahip olduğumuz bilgi türü; günd.elik bilgi, sağduyu bilgisi veya eski deyimle "amiyane" bilgidir. Gündelik bilgi, adından da anlaşılacağı gibi insanların günd.elik hayatlarında ve en sıradan deneyleri sonucunda elde etmiş oldukları "sıradan bilgidir." Bu bilginin kaynağı, bütün insanların temelde aynı biyolojik yapıya ve benzer toplumsal koşullara sahip olmalarıdır. Mesela ister dahi, ister en sıradan insan olsun herkes yağmurun ıslattığını, ateşin yaktığını bilir; kırmızıyı kırmızı, sıcak şeyleri sıcak şeyler olarak adlandırır. Yine insan böyle bir bilgi sayesindedir ki yiyeceğin açlığı gidereceğini, ilkbaharın arkasından da yazın geleceğini bilir. Bu tür bir bilgi, bilinçli bir araştırma yöntemi sonucunda elde edilmiş olmayıp ister istemez, farkında olmaksızın kazanılır ve yapısı itibariyle de sistemsizdir. O yalnızca yaşama, duyularını kullanma, en ilkel türden deney sonucu ortaya çıkmıştır ve herhangi bilinçli bir yönteme dayanmaz.

Bilinçli yöntemler kullanarak günd.elik bilgiyi veya sağduyu bilgisini aşan iki bilgi örneği ise bilimsel bilgi ve felsefi bilgiden söz edilebilir.

Hazırlayan-Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak-Prof. Dr. Ahmet Arslan - Felsefeye Giriş Kitabı
 »10 sınıf coğrafya topografya ve kayaçlar videolu ders anlatımı, »10 sınıf almanca ders notları, »11 sınıf felsefe kitabı cevapları, »11 sınıf felsefe kitabı değerlendirme soruları cevapları, »11 sınıf felsefe kitabı cevapları sayfa 10, »8 sınıf ingilizce ders kitabı cevapları, »FELSEFE HİKMET İLİŞKİSİ,

Yorumlar

Adınız :

E-Mail Adresiniz :

Yorumunuz :

Yorum yapılmamış.