Dogru kaynak Dogru kaynak Video Dogru kaynak Dogru kaynak

Ferimonların özellikleri ve fonksiyonları

dogrukaynak Ödev-Ders » Biyoloji » Ferimonların özellikleri ve fonksiyonları
Hit : 1146
Tarih : 08 Ekim 2010 18:19
Yükleyen : Paylasimci
Oy Ver (1/962) :
Feromonlar Nedir Feromonlar TarihiHayvanlar alemine verilmiş mühim hususiyetlerden birisi bulunduğu çevrenin farkında olmalarıdır. Böylece bir hayvan hem kendi hemcinsleriyle haberleşir hem de diğer hayvanlardan haberdar olur; onlarla olan dostluk-düşmanlık av-avcı gibi münasebetlerini ayarlar. Bizim ileri teknoloji ve Elektronik bilgilerimizle kısmen yakalayabildiğimiz haberleşme ve karşı tarafa tesir etme gibi girift problemleri Kudreti Sonsuz Yaratıcımızın sonsuz ilmiyle çok çeşitli mekanizmalar kullanarak çözülmüştür. Akılsız şuursuz ve ilim sahibi olmayan bir çok hayvan sırlarını henüz yeni yeni anlamaya başladığımız kimyevî bir dili kullanırlar.

Feromonlar bir canlıdan salgılandıktan sonra aynı türden başka Canlılarda davranış değişikliklerine yol açan aralarında haberleşmeyi sağlayan koku benzeri ama kokusuz kimyevî Maddelerdir. Feromon kelimesinin sözlüklere girmesi 1950′lerden sonra olmuştur. Dişi bir kelebeğin (Lasioampa quercus) salgıladığı bir maddenin erkek kelebekleri çektiğini ve ortamda bulunan diğer kokuların bunu engelleyemediği ilk olarak 1800′lerin son yıllarında gözlenmişse de ilk feromon 1956 yılında bulunmuştur.

Bu yetişkin ipek böceklerine ait güçlü bir cinsî çekim feromonuydu. Bir Alman araştırma ekibi bunu izole edebilmek için 20 yıl çalıştı. Ekip 500.000 dişi güvenin karnındaki bezleri aldıktan sonra ilginç bir madde buldu. Bu maddeden çok küçük bir miktar bile erkek güvelerin dişileri çekebilmek için hususî bir dans hareketine başlamaları için yeterliydi. Bu madde erkek güvelere ´yanıma gel mesajı iletiyordu ve kilometrelerce öteden bile tesirini gösteriyordu. Araştırmacılar tek bir dişi güvenin kesesindeki feromonun tamamını bırakması durumunda çok kısa sürede bir milyar erkeği kendine çekebileceğini hesapladılar.

Bir dişi hayvanın üreme zamanını erkek hayvanlara bildirerek onları yanına çağırmayı karıncaların sosyal hayatlarını düzenlemeyi kraliçe arı hariç bütün dişi arıların üremelerini engelleyerek onları işçi olarak çalıştırmayı sağlayan Feromonlar Canlıların yaratılış gayelerine uygun olarak görevlerini yapmalarında önemli roller üstlenmişlerdir.

Feromonlar son derece tesirli kokusuz uçucu maddeler oldukları için salgılandıktan sonra diğer Canlılar bundan istemeden de olsa etkilenirler. Birşeyden çok şeyi farklı farklı hususîyetlerle yaratan Hikmeti Sonsuz Rabbimiz feromonları da her türe has bir dizaynla yaratmıştır. Feromonlar genellikle şu şekilde sınıflandırılabilir:

Toplanma feromonları
Erkek ve dişileri bir araya toplanmaya çağırır. Göç etmeden önce toplanmayı ve gıdaların bulunduğu yerin keşfedildiğini haber vermede kullanılır.

Alarm ve ikaz feromonları
Yaklaşan bir tehlikeyi haber vermede kullanılır.

Yumurta bırakmayı engelleyici feromonlar
Aşırı nüfus artışını engellemek için dişi hayvanlar tarafından yayılır. Belli bir müddet sonra nüfusun çok fazla olduğu müthiş bir programla hesaplanarak Canlının üremesi durdurulur.

Mekan sahiplenme feromonları: Birçok memeli hayvan arasında bir hayat ve faaliyet sahasını belirlemede kullanılır.

Üreme feromonları
Üremek için karşı cinsi çeker. Bu feromonlar türlerin nesillerinin devamı için önemlidir.

Takip feromonları
Çeşitli maksatlar için yolları işaretler karıncaların gıda bulması buna güzel bir örnektir.

Arılar karıncalar gibi böcek türlerinde feromonlar haberleşme vasıtası olarak sosyal hayatın düzenlenmesinde ve üremede çok önemli rol oynamaktadır. Daha yüksek organizasyonlu yaratılışa sahip hayvanlar iletişimde ses ve vücut hareketlerini kullansalar da feromonlar çeşitli davranışların belirlenmesinde önemini korumaktadır.

Bir böcekte 9-10 g veya daha az miktarda feromon bulunur. Bugün 1.000′in üzerinde feromon çeşiti tespit edilmiştir. Bunlar başlıca böceklerde aynı zamanda kabuklu eklembacaklılar örümcekler balıklar kurbağalar sürüngenler ve memelilerde bulunmuştur. Kuşlarda ise bulunamamıştır.

Mucizevî bir ürün olan Balı ve harika mimarisi olan peteği ile Yaratıcımızın kudretinin bir tercümanı olan arılarda; ana arı feromonları çiftleşme feromonları alarm feromonları ayak içi feromonu gibi feromonlar başta olmak üzere otuzbir farklı feromonun mevcut olduğu tespit edilmiş olup bunlardan sadece onüç tanesinin özellikleri bilinmektedir.

Ana arı feromonları işçi arıların yumurtalıklarının gelişmesine mani olarak onların düzen içerisinde çalışmasını sağlar. Üreme feromonları evlenme uçuşu sırasında erkek arıları etkiler feromon yoğunluğunu takip eden erkek arılar ana arıya ulaşır ve onunla birleşirler.

Koloninin müdafaasıyla alakalı bir işçi arı rahatsız edildiğinde veya yuvası için bir tehlike sezdiğinde karın bölgesini kaldırarak iğne çemberini açar iğnesini çıkarır ve bir damla zehir salgılar. Kanatlarını hızlı bir biçimde çırparak alarm feromonlarının yayılmasını sağlar. Böylece diğer arılar uyarılır ve tehlike kaynağı araştırılarak hücuma geçilir.

İkinci bir alarm feromonu olan 2-heptanon adlı bileşik işçi arıların çene bezlerinde üretilir. Ana arılar erkek arılar ve petekten yeni çıkmış genç işçi arılar 2-heptanon üretemezler. Arıların 2-heptanonu niçin ve ne zaman kullandıkları henüz tam olarak bilinmemekle birlikte kovan içine giren yabancı ve yağmacı arıların 2- heptanon ile işaretlendiği çiçekler üzerine sürülen 2- heptanonun arıların bu çiçeklere yaklaşmasını önlediği arıların nektarı alınmış çiçekleri bu madde ile işaretleyerek diğer arıların uğramasını engelledikleri sanılmaktadır.

Nasanof feromonu işçi arıların 7. karın halkası bölgesinde bulunan salgı bezlerinden salgılanır. Tarlacı işçi arılar çok zengin bir kaynak bulduklarında bu feromon ile kaynağın yerini işaretleyerek diğer arıların kaynağı kolayca bulmasını sağlar. İzci arıların bulduğu yeni yuva yerleri diğer arılar tarafından kolaylıkla bulunur.

 »coğrafyanın bölümleri ve özellikleri,

Yorumlar

Adınız :

E-Mail Adresiniz :

Yorumunuz :

Yorum yapılmamış.