Dogru kaynak Dogru kaynak Video Dogru kaynak Dogru kaynak

Newton kanunları

dogrukaynak Ödev-Ders » Fizik » Newton kanunları
Hit : 1130
Tarih : 12 Ekim 2010 18:19
Yükleyen : Paylasimci
Oy Ver (1/835) :
NEWTON KANUNLARI

1.KANUN-EYLEMSİZLİK KANUNU:

Bir cismin üzerine etki eden net kuvvet sıfır ise; cisim duruyorsa durur,hızı var ise aynı hızla harekete devam eder.


Şekilde durmakta olan k cismine bir kuvvet etki etmedikçe, cisim hareketsiz kalır . Sürtünmesiz ortamda ilk hızı V0 olan L cismine bir kuvvet etki etmedikçe, cismin hızı değişmez. Bu kanunu günlük hayatımızda çok yaygın olarak hissederiz. Örneğin, arabamızla giderken, arabanın içinden bir cismi serbest bıraktığımızda, cisim bir süre arabanın peşinden sürüklenir. Bu eylemsizliğin bir sonucudur.

2.KANUN-DİNAMİĞİN TEMEL KANUNU:

Bir cisim üzerine etki eden net kuvvet sıfırdan farklı ise cisim ivmeli hareket yapar.İvmenin yönü her zaman net kuvvet il aynı yöndedir.



Şekildeki sürtünmesiz yüzeylerde durmakta olan m kütleli cisme F,2F,3F kuvvetleri ayrı ayrı uygulandığında, bu kuvvetler cisimlere eşit sürede sırasıyla x, 2x, 3x yollarını aldırırlar.
Şekildeki gibi,aynı cisme farklı kuvvetler uygulandığında net kuvvetin, cisme kazandırdığı ivmeye oranının sabit olduğu görülür.Bu sabit oran, kuvvetin uygulandığı cismin kütlesidir. Kısaca; bir cisme uygulanan kuvvet ile cismin kazandığı ivme arasında sabit bir oran vardır.Bu oran, cismin kütlesidir.
FORMÜL-F=m.a

3. KANUN:ETKİ-TEPKİ KANUNU;

İki cismin birbirine uyguladığı etkileşim kuvvetine denir. Örneğin kafanızı duvara vurduğunuzda duvara bir etki, duvar da kafanıza aynı büyüklükte bir kuvvet ile tepki uygular. Herhangi bir cisim başka bir cisme ne kadar etki ediyorsa o cisimde diğerine o kadar tepki gösterir.
Bir ***sör rakibine bir yumruk attığında, rakibi de aynı büyüklükte bir tepki uygular. Rakibin ona vurmasına gerek yoktur. Etki ve tepki kuvvetleri farklı cisimler üzerinde olduklarından birbirlerini dengelemezler. Yani bileşkesi sıfır değildir. Bileşke kuvvetinin sıfır olabilmesi için kuvvetlerin aynı cisme uygulanması gerekir.




M kütleli K cismi, ağırlığından dolayı L yüzeyine cismin ağırlığı büyüklüğünde bir kuvvet uygulanır.
FKL ( cismin yüzeyine etki kuvveti) cismin ağırlığına eşittir. Aynı zamanda L yüzeyi K cismine FLK (L yüzeyinin K cismine uyguladığı tepki kuvveti) aynı büyüklükte bir tepki uygular.
FKL= - FLK şeklinde yazılabilir.




 »isaac newton,

Yorumlar

Adınız :

E-Mail Adresiniz :

Yorumunuz :

Yorum yapılmamış.
Benzer Belgeler