Dogru kaynak Dogru kaynak Video Dogru kaynak Dogru kaynak

TANZİMAT EDEBİYATININ HAZIRLIK SAFHASI EDEBİYATÇILARI

dogrukaynak Ödev-Ders » Türk Edebiyatı » TANZİMAT EDEBİYATININ HAZIRLIK SAFHASI EDEBİYATÇILARI
Hit : 1188
Tarih : 26 Eylül 2010 18:19
Yükleyen : Paylasimci
Oy Ver (0/933) :
YİRMİSEKİZİNCİ ÇELEBİ MEHMET (- 1732)

Paris Sefaretnamesi ile Türk edebiyat tarihine geçmiş Osmanlı devlet adamıdır. Edirnede doğmuştur. Doğum tarihi belli değildir. Peç Seferinde şehit düşen Süleyman Ağanın oğludur. Kendisi de Yeniçeri ocağında yetişmiştir. Darphane nazırlığı ve şıkk-ı slis defterdarlığı görevlerinde bulundu. Sultan III. Ahmed saltanatında baş muhasebeci oldu. 1720 yılında bu görevde bulunduğu sırada Fransaya büyükelçi olarak gönderildi. Osmanlı Devleti''nde ilk defa olarak devamlı bir elçilik görevi ülke dışına çıkan devlet görevlisi olan Mehmet Çelebi, Pariste on bir ay kaldı. Dönüşünde, seyahati sırasında gördüklerini bir kitap halinde padişaha sundu.
Mehmed Efendinin, elçiliğini anlattığı Sefaretnamesi tarihî ve edebî açıdan bu alanda yazılmış en önemli eserlerden biridir. Kitabında İstanbul-Paris yolculuğu, Fransızların veba korkusuyla Toulon''da heyeti 40 gün karantinada tutuşu, Bordeaux üzerinden Paris''e varışı, XV. Louis tarafından kabul edilişi, katıldığı askeri merasimler ve Parisin ilgi çekici yerlerini konu edinmiştir. Mehmed Çelebi ayrıca, giyimi, hali, tavrı, konuşması ve terbiyesiyle, başta saray olmak üzere, ilim ve teknik kurumlarından ve genel anlamda Fransızlardan da takdir gördü. Fransa o dönemde ittifak arayışı içinde ve talepkar bir konumda olduğundan elçiye gösterilen ilgi ve özeni anlamak mümkündür. Yirmi sekiz Mehmet Çelebi''nin elçiliği, İbrahim Müteferrika''nın matbaası ve, Paris''teki Tuileries Sarayını örnek alan Lale Devri''nin ünlü Sadabad Bahçeleri ile bahçecilik alanlarında Osmanlı Devleti''ne kısa vadede önemli yansımalara önayak olmuştur.
Sefaretnamesi 1757de Fransızca''ya çevrilmiş, Osmanlı Devletinde ise ilk defa 1867de basılmıştır.
Yirmisekiz Mehmed Çelebi, Paristen döndükten sonra da çeşitli görevlerde bulundu. Siyasi bir görevle Mısıra da gönderildi. Patrona Halil İsyanından sonra Kıbrısa sürülen Yirmisekiz Mehmed Çelebi, 1732de Kıbrısta öldü. Mezarı Magosadaki Buğday Camii kenarındadır.
1720 sefaretinde beraberinde bulunmuş olan ve dönüşlerinde ilk Osmanlı matbaasının kurulmasında büyük rolü olan oğlu Yirmisekizzade Said Efendi 1742''de bir başka Fransa sefaretinde bulunmuş, 1755''de Yirmisekizzade Mehmed Said Paşa adı ile kısa bir süre sadrazamlık yapmıştır.

 »rasyonalizm den etkilenen tanzimat dönemi şairleri, »tanzimat edebiyatı ilkler, »afet eğitimi hazırlık günü kutlama programı, »12 kasım afet eğitimi hazırlık döküman indir, »ales hazırlık kitabı indir, »Tanzimat donemiyle i, »tanzimat edebiyai socozumlu,

Yorumlar

Adınız :

E-Mail Adresiniz :

Yorumunuz :

Yorum yapılmamış.