Dogru kaynak Dogru kaynak Video Dogru kaynak Dogru kaynak

sayfa 24-25 ölçme değerlendirme cevapları

dogrukaynak Ödev-Ders » Coğrafya » sayfa 24-25 ölçme değerlendirme cevapları
Hit : 1218
Tarih : 30 Eylül 2010 18:19
Yükleyen : Paylasimci
Oy Ver (0/903) :
SORU-1-Yeryüzünde depremler ve volkanik olaylar neden levha sınırlarında yoğunlaşmıştır.

Cevap-1 Gerek deprem hatları, gerekse volkanik alanların ikisinin de levha sınırlarında yoğunlaştığı görülmektedir.

Özellikle deprem alanları ile levha sınırları aynen birbiri üzerine oturmaktadır. Volkanik alanlarda genel olarak aynı dağılışa

uygun düşmekte, genel olarak ta kavuşan veya ayrılan levhaların sınırlarını takip etmektedir.

Not: Dünya üzerindeki volkanik alanlarla; deprem bölgeleri, fay hatları, genç kıvrım dağları ve sıcak su kaynakları arasında bir paralellik vardır.

Bu alanların çoğu Kıta veya levha sınırlarında yer alır. Genç sıradağlar, Volkanlar, volkanik ada yayları, Okyanus ortası sırtları,

Büyük trans form faylar, grabenler, sıcak su kaynakları, deprem zonlarının hemen hepsi bu hatlardadır. Sebebi bu alanlarda yer kabuğunun hareket halinde olmasıdır.

Tektonik depremler özellikle son jeolojik devirlerde oluşmuş arazilerde daha çok görülür. Çünkü bu gibi alanlarda yer katmanları henüz tam yerine oturmamıştır ve kırıklarla parçalanmıştır.

SORU-2-Dünyada deprem riskinin az olduğu alanlar nerelerdir.Nedenini açıklayınız.

Cevap-2-Deprem riskinin az olduğu alanlar levha karşılaşma alanlarından uzakta kalan oluşumunu tamamlamış eski kara kütlelerinin olduğu noktalardır.

Buralar artık tam olarak oturmuş noktalardır tektonik hareketlere çok fazla uygunluk göstermez.Kitabınızdaki haritalardan yararlanarak bu alanları yazabilirsiniz.

Örnek:Amerika kıtasının doğusu,Afrikanın batısı Asya kıtasının kuzey kesimleri örnek verilebilir.SORU-3-Endonezya depreminde etkili olan levhalar hangileridir.

Cevap-3-HinT,Avustralya,Filipin,Avrasy a levhaları etkilidir.SORU-4-İzlandanın kutba yakın olmasına rağmen sıcak su kaynaklarına sahip olmasının sebebini açıklayınız.

Cevap-4-İzlandanın bulunduğu noktadan sayfa 18-19 daki haritalarda levha hareketleri görülür bu nedenle bölgede volkanik faaliyetler görülür.

Volkanizma faaliyetleri sıcak su kaynaklarını destekleyici bir etkiye sahiptir.Burası birbirinden uzaklaşan levha özelliği gösterir okyanus sırtı oluşturur volkanizma ön plana çıkar.SORU-5-Sıcak su kaynakları dünyanın neresinde yoğunlaşmıştır.

Cevap-5-Sayfa 21 deki haritadan ve atlaslarınızdan faydalanarak cevaplayabilirsiniz.AŞAĞIDAKİ CÜMLELERDE BOŞ BIRAKILAN YERLERİ UYGUN KELİMELERLE DOLDURUNUZ.1-Depremsellik

2-Levha sınırlarının karşılaşma alanları3-Yükselti ve derinlikAŞAĞIDAKİ İFADELERİN DOĞRU VEYA YANLIŞLIĞINI YANLARINDAKİ KUTUCUKLARA İŞARETLEYİNİZ.1-Y 2-D 3-Y 4-D 5-Y 6-D 7-Y 8-Y1-A 2-C 3-E 4-E 5-D 6-A 7-B
 »dil ve anlatım11 sınıf ders kitabı cevapları, »2008 kpss sınav soruları ve cevapları, »11 sınıf ingilizce workbook cevapları, »11 SINIF TARİH kitabı cevapları, »8 sınıf fen ve teknoloji 1 ünite ile ilgili değerlendirme soruları, »10 sınıf milli güvenlik kitabı cevapları, »2008 kpss soruların cevapları, »ingilizce çalışma kitabın 7 sınıf cevapları, »milli güvenlik kitabı 10 sınıf cevapları, »8 sınıf çalışma kitabı cevapları 1 ve2 ünite,

Yorumlar

Adınız :

E-Mail Adresiniz :

Yorumunuz :

Yorum yapılmamış.